Psát si deník není pro každého, chce to trpělivost. Psát něco anglicky není pro každého, chce to znalosti. Paradoxem je, že když to spojíme, zvládne to každý. Pokud jste k Vánocům dostali papírový diář, který nevyužijete a nikomu jinému nemůžete darovat, protože je na něm logo nějaké firmy, udělejte si z něj svůj drilový deníček!
Pořád bojujete s anglickými časy? Necháváte si je stále dokola vysvětlovat? Perfektně vyplníte cvičení, ale když dojde na konverzaci, zmůžete se na dva základní (podle toho, které považujete za základní) a ještě v nich děláte chyby? Díky pár minutám denně si je můžete konečně lépe zapamatovat, uvědomit, jak fungují, a dostat do hlavy napořád. Jak na to:
Každý den si nastavte v mobilu upomínku na jiný čas. Například jeden den 9:15 ráno, další den 17:40 a tak dále. Můžete si nastavit nový čas vždy poté, co splníte úkol toho dne – pouhý den dopředu budete lépe vědět, kterou denní dobu nazítří nejspíš budete mít čas. Podle toho, co potřebujete procvičit, si sepište šablonu podobnou této:
It’s (…9:15…). (napište si přesný čas)
I’m drinking coffee. (přítomný průběhový) – co zrovna děláte
I’ve been drinking this coffee since 9 o’clock. (předpřítomný průběhový – řeknete třeba totéž, co v první větě, ale přidáte, jak dlouho už tohle kafe pijete)
I have already drunk one coffee today. (předpřítomný prostý – kolik už toho máte za dnešek „hotového“, dokončeného – dnes už tedy máte druhé kafe)
This time yesterday, I was drinking chamomile tea. (minulý průběhový – co jste zrovna dělali včera přesně touhle dobou)
I think I will have another coffee before lunch. (budoucí – jak se znáte, asi to bez dalšího kafe do oběda nedáte, je to váš odhad, tip, ne nutně plán)
I’m going to have lunch with Bob today. (vazba be going to … – tohle je plán, něco domluveného)
I should book a table at the restaurant – it’s a popular place! (modální sloveso should – měl bych)
I should have booked a table yesterday to be safe! (modální sloveso should v minulém významu – měl jsem – už je (možná) pozdě, vyčítám si to)
atd.
Takto se denně chvilku zamyslíte nad svými každodenními situacemi a jak byste je řekli někomu anglicky. Něco, co se vám denně děje a honí hlavou. Je to taková samomluva, ale když ji napasujete do stále podobně vypadajících frází, po několika dnech dosáhnete toho, že si nebudete muset složitě uvědomovat, jak říct, že něco děláte zrovna teď, že jste to dělali včera touto dobou nebo že jste to měli udělat včera. Není to anonymní cvičení o cizích lidech v neznámých situacích, ale o vás, vám na míru.
Výše uvedená „šablona“ je jen návod, jak na to, každý si z ní vyberte, co potřebujete, případně si do ní přidejte další varianty. Všimněte si například, že tam vůbec není minulý prostý čas – ten většinou lidé docela chápou a ovládají – ale možná chcete procvičit nepravidelná slovesa, tak ho tam přidejte (Yesterday I drank four coffees.). Pokud jste začátečníci, pište si každý den třeba jen jeden až dva časy, které zatím chcete procvičit, pořád ty stejné. Pokud nemáte moc času, zkuste si věty třeba očíslovat a každý den si vylosovat jen jednu (tedy – dnes číslo 6 – napsat něco s použitím vazby BE GOING TO). Pokud máte času více a chcete být kreativní, a hlavně zapojit více kontextu, dodejte ke každé větě vysvětlivku. Například: I’m drinking coffee. (Again! Ugh.) I’ve been drinking this coffee since 9 o’clock. (So it’s gone quite cold!) I have already drunk one coffee today. (I know it’s not healthy 🙁 )
Smyslem samozřejmě je, abyste každý den psali věty sice ve stejné formě, ale o jiných věcech, ne jen o tom, že pořád pijete kafe a kolik jste jich už vypili. Proto si dávejte upomínky na různé denní doby a pokud vás nic moc nového po pár dnech nenapadá, rozhlédněte se kolem sebe a pište o někom jiném nebo něčem, co vidíte. Například: My colleague Tom is writing an email. He has been swearing for about ten minutes. atd. nebo It’s raining. It has been raining for about two hours. This time yesterday, it wasn’t raining. I think it will rain in the afternoon, too. It shouldn’t rain so much! atd. Jak vidíte na poslední větě, pokud vám dochází fantazie, pište věty v záporu, rázem máte téměř nekonečno možností. Protože vždy bude víc věcí, které zrovna neděláte a nebudete dělat, než naopak. Potrénujete také tvoření záporu. Nemusíte věty na sebe ani nějak logicky navazovat, nemusíte sledovat dějovou linku o kafi a dovést ji až k obědu. Je to jen na vás.