Znáte mad libs? Je to vtipná party hra, nebo hra do hodiny angličtiny, ale i hra, kterou si můžete online vyzkoušet sami, a i tak se u ní pobavit a něco naučit. Název vznikl slovní hříčkou z latinského „ad lib“ (improvizovaně, náhodně neboli „podle libosti“) – zkomolení na „mad lib“ má znamenat něco tak čistě náhodného, až vznikne absurdní, šílený (mad) příběh nebo popis. Vkládáte totiž do předem připraveného příběhu slova předem, aniž vidíte věty, do kterých pak slova zasadíte.

Do hodin angličtiny se tato hra skvěle hodí proto, že u ní 1) zopakujete kategorie jako noun, adjective, verb nebo třeba animal, feeling, nebo season, 2) pokud si studenti navzájem předčítají svoje příběhy, tak se opakuje neustále ten samý příběh jen s malými obměnami, takže takové drilové cvičení vtipnou formou a 3) můžete ji přizpůsobit snad jakémukoli tématu. Příběh předem nečtete, nejdříve zadáte vymýšlení jednotlivých kategorií, tedy například řeknete, že si mají studenti na kousek papíru pod č. 1 napsat nějaké přídavné jméno, č. 2 třeba známého herce, č. 3 sloveso pohybu atd. Teprve poté odtajníte příběh s vynechávkami, do kterých teď předem vypsaná slova musí studenti podle čísel zasadit.
Text si buď vytvoříte sami a mezery předpřipravíte na vhodná místa, nebo využijete různých online generátorů příběhů (další plus je v tom, že vám generátor nabízí náhodná slova, takže pokud vás nic nenapadá, můžete si nechat poradit a neznámá slovíčka se přiučit) nebo – za mě nejlepší verze – jeden krátký mad lib si na ukázku zahrajete a na příští hodinu necháte studenty nějaký příběh vymyslet, napsat a udělat do něj mezery. Může to být dopis Ježíškovi, novoroční předsevzetí, popis slavení Velikonoc v Česku (myslím, že cizinci si dodnes myslí, že české velikonoční tradice jinak než zcela náhodným madlibem vzniknout nemohly), známá pohádka (která tímto získá zcela nový kabát), líčení příběhu knížky, kterou čtete, recept na pizzu, historka z dovolené a podobně. Na webu ve výše zmiňovaném odkazu jsou i madlibs, které se hodí pro odlehčení Business English, přičemž učitelský duch ve vás do té srandy propašuje nakonec i skutečné psaní emailů: jak by měla znít správná verze atd.
