Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Semantris – návyková hra se slovíčky

0

Máte rádi hry? Třeba tetris (skládání bloků na sebe, dokud vám nedojde místo) a kufr – či slovní aktivity (vysvětlování slov)? Co mají společného, říkáte si? Zahrajte si na internetu hru, ve které se snažíte umělé inteligenci napovědět, které slovo máte na mysli, a díky tomu se zbavit aspoň některých, na sebe se hrozivě vršících bloků, které vám neúprosně zaplňují vymezený prostor.

Na stránce, která vás zavede k semantris, si můžete vybrat dvě varianty. Hra Arcade je spíš o nervech a rychlém psaní – doporučuju verzi Blocks, tam máte na rozmyšlenou času, kolik chcete. Pokud kliknete na „skip tutorial“, hrajete rovnou bez vysvětlení, jinak vás prvními krůčky ve hře program názorně provede. Ve hře nevysvětlujete pojem celými větami, jak jste zvyklí z klasické společenské hry Activity, kterou hrají lidské týmy. Pamatujte, hrajete tu s umělou inteligencí, ta si nespojuje slova se skutečnými významy. Pro ni je slovo „spring“ jen řetezec písmen, který vyhledává v textech, ze kterých čerpá. Vy se snažíte trefit se do toho, s jakými dalšími slovy se v textech nejspíš vyskytuje. Například můžete napsat „summer, autumn, winter“ – často totiž nejspíš bude někde uvedené společně s nimi. Můžete taky napsat „year“ nebo „season“. Můžete napsat slůvka, která si s ním spojujete: „beautiful, flower, blossom, Easter, smell“. Asi tušíte, že teď mám na mysli význam slova „spring“ jako jaro. Je to ale i pramen, pružina, vyskočit a podobně. Kdybyste najednou začali vysvětlovat jiné významy toho slova při hře s člověkem – parťákem z týmu, jen byste ho zmátli. Pro umělou inteligenci je to ale stále stejný shluk písmen, a je jí úplně jedno, jestli se objevil v popisu ročních období, v technickém výkresu nebo na stránce léčivých lázní – hodnotí jen společný výskyt.

Na druhou stranu, bude opravdu záležet na přesném pravopisu, protože pokud napíšete slovo i jen malinko chybně, počítač ho nenajde ve svých zdrojových textech, leda by se tam často také objevovalo se stejnou chybou. Tady by byl naopak lidský spoluhráč jistě tolerantnější – přeřeknutí většinou pochopíme, ale počítač překlepu nerozumí.

Další pravidla – systém odpalování bloků a tím si čištění prostoru – vysvětlovat složitě není třeba, pusťte se do hraní a jistě vše rychle pochopíte. Do řádku, kam píšete nápovědu, můžete napsat kolik slov chcete, je to tedy fajn trénink slovíček, která si spojujete s různými výrazy (používejte protiklady, slovesa, přídavná jména, ustálená spojení a podobně). Nebo si můžete zahrát riskantněji a říci si, že se pokusíte najít vždy přesně jedno slovíčko, které bude nejvýstižnější – pak ale koukejte, jaká jsou ostatní slova, ať počítač nenavedete na nějaké jiné. Nejvíc mě pobavilo, když jsem chtěla odpálit slovíčko „infant“, napsala jsem tedy „child“ a umělá inteligence ho vyhodnotila jako nejbližší ke slovu „husband“.

Hra začíná s poměrně lehkými, běžnými anglickými slovy, ale čím se dostanete dál, tím více se objevují i abstraktní pojmy nebo názvy filmů, seriálů, her, značek, známých osob nebo postav z knih a podobně. Hru si můžete zahrát sami jen tak doma, s dětmi nebo v hodině angličtiny tak, že každý může napovídat slovíčka – ve skupině je také zajímavější pozorovat domlouvání strategie, které bloky potřebujete nechat zmizet nejdříve. A pro soutěživé je na konci tabulka nejlepších skóre.

Varování: silně návykové!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *