- Vystudujte jazyk a získejte diplom dokládající úroveň C2 (úroveň rodilých mluvčích).
- Věnujte se jazyku profesionálně od začátku své kariéry – často ještě dřív, než dostudujete.
- Po letech práce s jazykem si udělejte neplacené volno několik pátků za sebou během půl roku, zaplaťte 10 tisíc, jezděte do Brna nebo Prahy a absolvujte semestr právnického minima.
- Vše probrané pečlivě našprtejte, i když už nejste nejmladší, a složte zkoušku z právního minima.
- Udělejte si další neplacené volno, zaplaťte dalších 10 tisíc a po dva týdny denně jezděte na univerzitu na intenzivní kurz překladatelství pro soudní tlumočníky ve vašem jazyce (krásně zde spojíte odbornost jazyk + právo).
- Možná to tak dosud nezní, ale strašně moc si to užívejte. Sejdou se tam skvělí lidé.
- Složte náročnou zkoušku.
- Zapište se a zaplaťte další kurz, tentokrát jednodenní přednášku, kde se probere administrativa okolo kulatého razítka.
- Na přednášce si vyslechněte, kolik máte odpovědnosti, jak se musíte pečlivě pojistit, kdyby vás někdo žaloval za náhradu obřích škod způsobených vašim pochybením, že si jako OSVČ musíte uvědomit, že ručíte veškerým svým osobním majetkem, že si máte zaplatit další kurz o GDPR, že máte mít citlivé dokumenty v trezoru (poznamenejte si: koupit trezor), že nesmíte objednávku překladu/tlumočení odmítnout, i kdybyste kvůli tomu museli odmítnout soukromou lukrativní zakázku nebo měli naplánovanou dovolenou či oslavu padesátin.
- Dále si pamatujte, že odměnu za vaši práci určí soud/policie. Sazba je v rozmezí 300-450 Kč za normostranu nebo hodinu tlumočení, a to si ještě můžete gratulovat, protože do konce roku 2020 to bylo 100-350 (poznamenejte si: zjistit, kolik dostanu na pokladně v Lidlu). Pomalu začněte pochybovat o inteligenci soudních tlumočníků.
- Pečlivě si zapisujte, jak se přesně váže překlad, kam otisknout razítko, které ještě nemáte, jak to vést v tlumočnickém deníku, jak ho pravidelně odevzdávat ke kontrole (poznamenejte si: koupit ve švadlence stužku v barvách trikolory).
- Složte další teoretickou zkoušku formou testu.
- Složte praktickou zkoušku – ukázkový překlad svázaný a podepsaný podle zákonem daných pravidel (poznamenejte si: na místo, kam má v ukázkovém překladu správně patřit razítko, obkreslit pětikorunu – můžete si do obkreslené kružnice kreativně napsat svoje jméno, titul a tak, prostě popusťte uzdu fantazii – je to poprvé a naposled, co někam dáváte kulaté razítko).
- Počkejte na osvědčení o splnění všech kurzů.
- V mezičase kontaktujte své mnohé klienty s prosbou, aby vám potvrdili minimálně pětiletou praxi. Nikomu se nebude nic chtít vymýšlet, takže napište vše za ně (vymyslete tedy asi patnáct různých formulací, jak napsat „dotyčný pro nás už léta vede výuku/překládá/tlumočí, spolupráce s ním je úžasná“, aby to vždy vypadalo autenticky, jako že to psal klient sám). Pošlete to klientům s prosbou, aby vám to vytiskli nejlépe na hlavičkový papír a podepsali.
- Roznoste víno a čokoládu za tuto laskavost a vyzvedněte si potvrzené reference.
- Zjistěte si, co vše potřebujete doložit (diplomy a osvědčení, občanku, rodný list, výpis z RT, ženy často oddací list, protože na diplomu se skvěje jiné příjmení než ve vašem životopise). Vyplňte oficiální žádost o jmenování.
- Čeká vás kolečko ověřování dokumentů. Něco zvládnete na poště (Czech Pointu), ačkoli tu máme takový paradox: buď si pořídíte kopie sami doma na vlastní kopírce, čímž ušetříte asi 15 korun, ale na poště bude úřednice kvůli ověření muset detailně všechno pročíst – tedy ji zablokujete na tři hodiny a zaplatíte jen za ověření (pár desítek kaček), nebo přinesete papíry na poštu a necháte je okopírovat tam, za což zaplatíte asi o těch 15 korun víc, ale úřednice nemusí nic pročítat (sama to přece okopírovala). Rozmyslete se, jak moc škodolibí chcete být.
- Obrňte se nadále trpělivostí, protože všechno vám na poště neověří. Zejména krásný, ale velmi nepraktický diplom z naší nejstarší univerzity (konkrétně z FFUK). Papír formátu „trošku víc než A3“ nikde neumějí okopírovat. Ač přesah přes formát A3 tvoří jen prázdný okraj, správný notář vám řekne, že to není přesná kopie. Uproste notáře, že jde jen o velikost papíru, ale fakticky kopii nic nechybí, jak si může sám prohlédnout. Na diplomu jsou bílá písmena esteticky vytlačená jako reliéf, aby na laika udělal dojem. Kopírka je samozřejmě ignoruje. Diplom je z poloviny latinsky a na ověření by tedy musel být zase jiný expert. Uproste notáře, že pokud pojede písmeno po písmenu, latině přece rozumět nemusí, stačí, aby se všechna písmenka shodovala. Z notářovy kanceláře utíkejte, aby si to ještě nerozmyslel.
- Dali jste nejtěžší bod procesu (si myslíte). Na začátku jste si tedy mysleli, že nejtěžší bude to studium. Teď si to už myslíte o byrokracii. Ještě pořád jste se netrefili.
- Vše, co vás stálo už několik let vašeho života, a nechci ani počítat, kolik peněz, vložte do obálky a doporučeně pošlete na krajský soud. Těšte se na jmenování. Trezor máte, v něm osamoceně leží trikolorová stužka. Skripta a tunu poznámek z kurzů si opatrujte jako královský poklad – bude z toho dobrý toaletní papír, až se zase všude vyprodá.
- Přijde covid-19 a ze soudu se vám rok neozvou. Kdo by taky zvládl prohlídnout a vyhodnotit pár dokumentů na home office, že? Mezitím se změní legislativa a vaše papíry leží na soudu zbytečně, protože teď už tlumočníky jmenuje ministerstvo. Nikdo se vám to ale ani neobtěžuje sdělit, natož sám od sebe poslat draze ověřené dokumenty zpět. A ačkoli se změnila legislativa, tak bohužel spíš k horšímu – teď už si musíte vybrat, jestli chcete být jen tlumočník nebo jen překladatel. Navíc se sazba skoro nezvýšila (v což se doufalo) – co se naopak zvýšilo, jsou pokuty za chyby. Je stále možné, že existuje někdo, kdo se dobrovolně upíše této řeholi?
- Promyslete si, jestli stojí za to, nechat si ze soudu poslat zpět dokumenty, které jste ověřovali před rokem (některé budete muset nechat dělat znovu, např. výpis z rejstříku trestů), nechat si znovu potvrzovat praxi, protože i na referencích už jsou podpisy rok staré.
- Běžte si nalít víno a sami před sebou si nadobro přiznejte, že to vzdáváte. (Ano, tohle je ten nejtěžší bod.)
- Pročítejte náborové inzeráty z Lidlu. Třeba to dotáhnete na vedoucího prodejny…

No, a pokud výše popsané už máte absolvované a nevzdali jste to, tak se dozvíte, že se budete muset v určeném období nechat ještě jednou za peníze přezkoušet.
Ano! V mezidobí už jsem byla jmenována a musím bohužel říct, že fraška pokračuje. Nejlepší absurdita jsou soudy a zastupitelství svévolně a neoprávněně krátící vyúčtování, na které máme ze zákona nárok, protože mají „příkaz šetřit“… prostě dream job 😀