Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Osobní zpověď aneb koronavirový rok jedné OSVČ v kostce

0

Březen 2020 – šok

Ze dne na den se ocitneš bez práce, bez příjmu, děti doma, nevaří se, neučí se – cože, to jde? Není školní docházka povinná od dob Marie Terezie? Co teď? Půjde pracovat online nebo tě teď všichni ti lidi na homeofficech a s dětma doma pošlou s angličtinou někam? Doma z nudy skládáš puzzle, roznášíš roušky, nějaké úspory máš, tohle přece za pár týdnů přejde.

Duben 2020 – paralýza

Trvá to nějak dlouho (pohledem o rok později – haha, naivko), děti doma, začala jim jakási online výuka, tvoje práce je asi na třetině, a to vydřená nepoměrně víc časem, ale seš ráda aspoň za to, někteří lidi mluví o příjemném zpomalení (jak jako?) a času pro sebe (cože jako?) a mraky nabízených kurzů online (kdy jako?).

Květen 2020 – naděje

Třeba se vše vrátí zpět a byl to jen zlý sen, děti se koncem měsíce vrací do školy, online výuka už trochu jde a jinde to vypadá na návrat do offline, zvládlas to s minimem těch IT fičurinek, co tě naschvál trolí.

Červen 2020 – euforie

Děti ve škole, tvoje klasická výuka zpět, nová fajn nabídka, léto před tebou. Nějak jsi to překlepala. Všechno se zase barví na růžovo. Neříkej hop.

Červenec 2020 – úleva, ale i práce

Po zážitku s koronasituací pracuješ o prázdninách víc než jindy – jakési pracovní volno už jsi letos měla, žejo, a nikdy nevíš, kdy se to bude hodit.

Srpen 2020 – buď optimista

Ačkoli už se zase všude straší druhou vlnou, ještě chvilku nás nechte snít, že se ten zmatek nebude opakovat.

Září 2020 – makej

Dokud to jde – děti ve škole, žádná omezení práce, jedeš jako šroubek. Tušíš, že musíš vyždímat maximum z normální situace.

Říjen 2020 – už je to zas tady

Děti opět doma, OSVČ dělej jak umíš – práci zakázanou nemáš, děti doma ti vadí nebo co? Připravuješ systematický plán online výuky – firmy odmítají, online nechtějí, homeoffice nikoho na jaře moc nebral, tak všichni chodí do práce, jaképak lekce online – chtějí tě osobně, ok, bereš to, na sebe nehledíš, seš ráda, že máš práci.

Listopad 2020 – přísnější opatření

Firmy pořád jedou stejně, tak ty taky, online stejně nesnášíš, profily a přístroje se perou, a stejně je doma potřebují děti, frustrace z techniky a technologií nebere konce, děti doma to musí zvládnout samy. Některý dny musí mít na konci víno a horkou vanu.

Prosinec 2020 – cítíš průšvih

Firmy jedou, ale jak dlouho to vydrží? Třeba se to přes Vánoce zklidní. Děti se podívaly do školy.

Leden 2021 – nová vlna

Tak nezklidnilo, naopak rozjelo víc než kdy dřív, děti zas doma.

ZLOM.

Tohle už ale fakt ne. Místo rezignace ale přijde energie. Přežilas jako OSVČ rok 2020, to je úspěch. Ale ono to jen tak neskončilo, tohle už není malý výkyv, který zvládneš z rezerv. Jdeš do toho, ty to dáš! Založíš web, začneš se učit s grafikou pro laiky, jdeš jak malý děcko krůček po krůčku. Jak to malý děcko taky dost padáš.

Únor 2021 – celorepublikový průser

Seš ráda, že sis nachystala online v říjnu, teď už to jinak nepůjde, lidi máš připravený, na třetinu ti to nesmí klesnout jak minule, kompenzace už ti nikdo nedá a odvody neodpustí, seš v tom sama, učíš se online marketing, tvoříš. Ono tě to snad začne bavit. Jsi to ještě ty?

Březen 2021 – tvrdý lockdown

Jedeš plně online, do toho jedeš milion kurzů, najednou to jde, najednou se naučíš nějakou blbost a ohromíš tím další lidi, neumíš toho moc, ale pro ostatní seš king, nechápeš to, ale žene tě to dál, když trávíš víkendy a noci nad počítačem a nakonec jedna blbost klapne, málem se rozbrečíš štěstím.

Duben 2021 – ať přijde co chce, seš ready

Ten rok tě naučil a máš pocit, že dáš všechno. Je tohle vršek sinusoidy a teď zas dolů nebo ještě míříš vzhůru? Jestli sis někdy myslela, že OSVČ je svoboda a zároveň nejistota, tak teď už víš, žes předtím netušila, co je nejistota. Seš hrdá, žes to nezabalila, a vážně platí, že co tě nezabije, to tě posílí.

Květen 2021 – to be continued…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *